KESKI-SUOMEN RESERVIPIIRIT Ohje järjestöille ja reservipiirien jäsenille
Gummeruksenkatu 7
40100 Jyväskylä
www.ksrespiirit.fi
Keski-Suomen alueellinen maanpuolustusjuhla Jyväskylässä 10. – 11.8.2012
1. Reserviläisyhdistysten liput
Pyydetään ilmoittamaan 1.8. mennessä sähköpostitse reserviupseeripiiri@ksrespiirit.fi tai reservilaispiiri@ksrespiirit.fi toiminnanjohtajille Kari Löfgren/K-S RUP ja Tapio Paappanen/K-S RESP seuraavaa:
– Osallistuuko yhdistyksen lippu maanpuolustusjuhlaan sekä ilmoituksen siitä mihin ja milloin lippu toimitetaan
– Onko lipulle kantaja, mikäli ei ole kantajaa, tukikurssin järjestäjät hoitavat kantajan lipulle.
Yhdistysten liput tulee toimittaa Jyväskylän Normaalikoululle perjantaina 10.8. kello 18.00 mennessä osoitteeseen Yliopistonkatu 1 (sisäpiha), Jyväskylä. Jos lippuja ei voida toimittaa mainittuun aikaan, tulee liput toimittaa em. osoitteeseen lauantaina 11.8. klo 07.30 mennessä. Liput, joita ei toimiteta suoraan em. osoitteeseen, tulee toimittaa piiritoimistoon Gummeruksenkatu 7, Jyväskylä 10.8. kello 16.00 mennessä. KAIKKI LIPUT JA SUOJAPUSSIT ON MERKITTÄVÄ SELVÄSTI YHDISTYKSEN NIMELLÄ JA OSOITELAPULLA.
>> Huom! Piiritoimisto on kiinni 25.6. – 22.7. välisen ajan kesäloman vuoksi <<
2. Lippulinna ja mp -juhlan tukikurssi
>>>> Järjestölippujen kantajina toimivat MPK:n K-S KOTU -yksikön tukikurssilla olevat reserviläiset <<<<
Veteraanijärjestöjen sekä maanpuolustusjärjestöjen lipuista reserviläiset muodostavat lippulinnat, jotka osallistuvat seppeleenlaskutilaisuuteen ja ohimarssiin sekä Normaalikoululla järjestettävään pääjuhlaan.
Kaikki lipunkantajat ja lippulinnan osallistujat varustetaan:
- maastopuku m/91 - T-paita
- maastolakki m/91 - maastolakki
- mustat varsikengät - arvomerkit
- miehistövyö - Suomen lippu-hihamerkki
Katso MPK:n sivuilta kurssin kohdalta menettelytapa, mikäli sinulla on oma virallinen m/91.
Lippujen palautus tapahtuu siten, että pääjuhlan jälkeen yhdistykset ja järjestöt voivat ottaa lipun mukaansa juhlan jälkeen. Muut liput toimitetaan juhlapaikalta piiritoimistolle.
MPK – kurssilaisten varustaminen tapahtuu 10.8. kurssin alkaessa ja lauantaina saapuneiden lauantaina 11.8. klo 07.30 Jyväskylän Normaalikoululla.
Reserviyhdistysten jäseniä, jotka osallistuvat kurssille, tulee ilmoittautua maksuttomalle MPK:n Maanpuolustusjuhlan tukikurssille 10-11.8.2011 MPK:n tietojenhallintajärjestelmässä 29.7. mennessä !.
Kurssi löytyy MPK:n koulutuskalenterista osoitteessa https://www.mpk.fi/Default.aspx?tabid=171&tap=0&ryhma=Keski-Suomi.
Kurssin johtajana toimii res ylil Mika Antola. Kurssista reserviläinen saa yhden kh - vuorokauden. Mikäli reserviläinen ei voi aloittaa kurssia perjantaina, hän voi ilmoittautua kurssille lauantaina 11.8. klo 07.30.
Huom ! Sen lisäksi, että on ilmoittautunut kurssille MPK:n tietojenhallintajärjestelmässä, tulee lisäksi ilmoittaa KSkotuyksikön päällikkö Kari Kilpeläiselle s-postilla (kari.kilpelainen@mpk.fi) 29.7.2012 mennessä:
- tuleeko pe-iltana vai la-aamuna Normaalikoululle
- tarvitseeko yöpymispaikan pe-la väliseksi yöksi.
>>>> Tarkat tiedot kurssista löytyvät MPK:n sivulta <<<<
Pyydämme, että yhdistykset välittäisivät tämän sanoman jäseniensä tietoon ja ilmoittautumista varten. Piirihallitukset odottavat noin 100 reserviläisen osallistumista tukikurssille sekä yleisönä maanpuolustusjuhlaan.
Järjestelyterveisin
Timo Salo pj K-S Reserviupseeripiiri ry
Kari Kilpeläinen KOTU-yksikön päällikkö Keski-Suomen Koulutus- ja tukiyksikkö
Jouko Hyppönen pj K-S Reserviläispiiri ry
Mika Antola MPK – tukikurssin johtaja
Tapio Paappanen tj Keski-Suomen Reserviläispiiri ry
Kari Löfgren tj Keski-Suomen Reserviupseeripiiri ry