Kenttäkelpoisuustoimikunta

Kenttäkelpoisuustoimikunta tiedottaa ja tukee Keski-Suomen reservipiirien alueella järjestettäviä kenttäkelpoisuus tapahtumia ja  -kilpailuja. Toimikunnalla on yhteinen kilpailukalenteri ampumatoimikunnan kanssa. Kalenteriin pääset tästä:

Kilpailu- ja tapahtumakalenteri

Kenttäkelpoisuustoimikunta järjestää myös kuntotestauksia. Vuonna 2019 kuntotestien päivämäärät ovat 23.3. lihaskuntotesti (Kimmo Kaipia), 9.5.2019 Cooper ja UKK kävelytesti (Markku Riipinen) sekä 14.8.2019 lihaskuntotesti (Kimmo Kaipia).

Reservipiirit tukevat jäsentensä kenttäkelpoisuustoimintaa mm. osallistumalla kilpailujen osanottomaksukuluihin. Tukimahdollisuus on selvitettävä ennakkoon osoitteesta reservilaispiiri@ksrespiiri.fi. Yhdistys voi anoa piiriltä myös avustusta kilpailun tai kenttäkelpoisuustapahtuman järjestämiskuluihin. Avustushakemukset on esitettävä kirjallisesti osoitteeseen reservilaispiiri@ksrespiiri.fi. Avustuksen myöntämisen edellytyksenä on edelliseltä vuodelta lähetetty Reserviläisliiton toimintailmoitus.

Piirin liikuntavastaavana 2019 toimii Perttu Hietanen.

Kenttäkelpoisuustoimikunnan kokoonpano 2019:

Puheenjohtaja:  Henri Saari JRU, henri.i.saari@gmail.com, 040-7433788 
Sihteeri: Perttu Hietanen KorRes, perttu.hietanen@vitreo.fi, 040-5071684

Jäsenet:

Hiihto, ampumahiihto ja -juoksu,  suunnistuslajit

Heino Malinen TikRU, heino.malinen@elisanet.fi, 050-5457701
Henri Saari JRU, henri.i.saari@gmail.com, 040-7533788
Markku Wickstrand ÄkiRes, markku_wickstrand@hotmail.com

Jotokset

Saku Liehu JRU, saku.liehu@rul.fi, 050-340 4254
Mika Marin, mika.marin@metsagroup.com 050-598 7532
Jere Luostarinen, luosto20@gmail.com, 050-543 1534

Kuntotestaus

Markku Riipinen JouRes, markku@pitkaniemenlomamokit.com, 0400-786429
Kimmo Kaipia JRU, kimmo.kaipia@gmail.com, 044-2912388
Toni Repo JklRes, repotoni@outlook.com, 040-8407758
Jouko Hyppönen KonRes, jouko.hypponen@konnevesi.fi, 0400-500 231