
Vuosittainen Keski-Suomen maanpuolustusjuhla järjestettiin tällä kertaa Viitasaarella. Osana juhlaa vannoivat Ilmasotakoulun saapumiserän 2/2025 alokkaat sotilasvalan Viitasaaren urheilukentällä, jonka laidalle oli kokoontunut iso joukko varusmiesten läheisiä.
Valakatselmuksen aikana osui pieni sadekuuro urheilukentän ylle, mihin Ilmasotakoulun johtaja, eversti Ville Hakala osuvasti reagoi sanomalla, että Puolustusvoimat toimii säällä kuin säällä, 24 tuntia vuorokaudessa vuoden jokaisena päivänä. Hän totesi myös, että sotilasvala sitoo nyt tämän saapumiserän varusmiehet maanpuolustajien pitkään ketjuun. Tehtävämme on kaikissa tilanteissa parhaan kykymme mukaan puolustaa tätä maata.


Valakatselmuksen jälkeen oli vuorossa ohimarssi Haapaniementiellä. Sen vastaanotti eversti Hakala. Joukkojen kärjessä marssi reserviläisten muodostama lippulinna, jota johti reservin kapteeni Mika Pakkanen. Lippulinnan koulutuksesta vastasi reservin majuri Timo Salo, joka kantoi myös itse lippua. Yhteensä lipunkantajia oli 26.
Reserviläiset sekä maanpuolustus- ja perinnejärjestöt esittäytyivät yleisölle koulukeskuksen alueella. Paikalla olivat mm. Viitasaaren reserviläiset ja reserviupseerit sekä Ääneseudun reserviläiset ekoaseineen. Yhtenä ammuttajista toiminut Jari Kiviniemi kertoi, että ampumapaikalle oli jonoa lähes koko päivän ajan. Viiden laukauksen sarjoja kirjattiin ekopistoolille 261 ja ekokiväärille 167.

Nälässä ei tarvinnut olla, sillä Leijona Catering tarjosi varusmiehille, reserviläisille ja yleisölle perinteikkään hyvää hernekeittoa näkkileivän kera. Paikalla oli myös sotilaskotiauto Elisabeth, josta aika moni kävi ostamassa munkin tai kaksi.
Päivä huipentui pääjuhlaan, johon juhlapuhujaksi oli tällä kertaa kutsuttu tietokirjailija Mikko Porvali. Hän sanoi, että Suomessa vallalla oleva kokonaismaanpuolustuksen ajattelutapa on poikkeuksellinen Euroopassa, sillä pääosin muissa maissa maanpuolustus on ”ulkoistettu” kunkin maan armeijalle, eikä se ole koko kansan yhteinen asia niin kuin Suomessa. Tässä mielessä Suomi erottuu Natossa edukseen.
Pääjuhlassa jaettiin myös Majurin Mediamalja, vuosittain myönnettävä kiertopalkinto, jonka tällä kertaa sai Keski-Suomen reservipiirien edellinen verkkotoimittaja Eila Keinonen. Palkinnon luovuttivat reserviläispiirin puheenjohtaja Perttu Hietanen, reserviupseeripiirin puheenjohtaja Mika Pakkanen sekä Keski-Suomen Maanpuolustaja -lehden päätoimittaja Markus Kauppinen.

Teksti: Juha Hyvärinen