Ilmasotakoulun vuoden 2026 ensimmäisen saapumiserän alokkaiden valatilaisuutta vietettiin varuskunnan alueella perjantaina 13.2. kirpeässä pakkassäässä. Hämärtyvään helmikuun iltaan oli saapunut runsaasti varusmiesten läheisiä seuraamaan arvokasta tapahtumaa. Valan esilukijana oli tällä kertaa Keski-Suomen Reserviläispiirin uusi puheenjohtaja Juha Vimpari, joka hoiti tehtävän sotilaallisen jämäkästi.
Ilmasotakoulun johtaja, eversti Ville Hakala muistutti puheensa alussa, että Puolustusvoimat toimii säässä kuin säässä, ilman pakkasrajaa. Kuluneina viikkoina palveluksensa alkutaipaleella alokkaat ovat saaneet hyvän kosketuksen suomalaiseen talveen, jossa selviää hyvillä varusteilla ja niiden oikeaoppisella käytöllä.
Varusmiehet suorittavat palvelustaan aikana, jolloin maailmantilanne on aikaisempaa epävarmempi ja vaikeammin ennakoitavissa. Suomella ei kuitenkaan ole hätää, sillä puolustuksemme hyväksi havaitut kulmakivet ovat yleinen asevelvollisuus, laaja reservi ja korkea maanpuolustustahto. Puolustusvoimille on lähivuosina tulossa käyttöön uutta kalustoa, joka vielä vahvistaa toimintakykyä. Omasta puolustuskyvystä on pidettävä kiinni; kuuluminen sotilasliittoon ei tee sitä tarpeettomaksi, Hakala sanoi.
Puheensa lopuksi Hakala nimitti alokkaat lentosotamiehiksi, mihin yleisö vastasi raikuvin aplodein. Tilaisuus päättyi Ilmavoimien soittokunnan tahdittamaan ohimarssiin, jonka vastaanottivat eversti Hakala sekä Juha Vimpari.
Saapumiserän 2/2026 sotilasvalatilaisuutta vietetään Keski-Suomen maanpuolustusjuhlan yhteydessä Jyväskylässä lauantaina 8. elokuuta.


Teksti ja kuvat: Juha Hyvärinen

