Maanpuolustusnaiset

Maanpuolustusnaisten tapahtumakalenteri 2018 on julkaistu. Tutustu ja tule mukaan toimintaan!

TULOSSA

Neljäs Sisukas Nainen -tapahtuma  on sunnuntaina  4.3.2018 klo 13.00 teemalla karjalaisuus ja paikkana edellisen vuoden tapaa Nikolaisali.

 • Karjalainen nainen
  FT Pirkko Sallinen –Gimpl
 • Yhteislaulua  Kruuvaus ja yleisö
 • Karjalasta maailman huipulle
  Yrittäjä Marja-Liisa Kirvesniemi

Ennakkotiedote ohjelmasta
Käsiohjelman hinta 15 €,  johon sisältyy kahvi ja karjalanpiirakka.  Lippuja voi ostaa ennakkoon. Tiedustelut  Jyväskylän maanpuolustusnaiset, Leena Hietala, hietalle(ät) gmail.com,  puh. 040 4161 250.

MAANPUOLUSTUSNAISTEN TOIMINTA

Maanpuolustusnaisten Liitto ry (MNL) on itsenäinen puolueisiin sitoutumaton naisten vapaaehtoinen maanpuolustusjärjestö.  Keski-Suomen piirin alueella toimii kolme jäsenyhdistystä: Keurusseudun Maanpuolustusnaiset ry, Jyväskylän maanpuolustusnaiset ry  ja Ääneseudun  Maanpuolustusnaiset ry.

Topakasti Suomen puolesta!
Maanpuolustusnaisten toiminnan lähtökohtana on maanpuolustusvalmiutta edistävää toimintaa sekä antoisaa yhdessäoloa kaikenikäisille naisille toiminnallisella tavalla: erilaisia retkiä sekä kunto- ja liikuntatapahtumia, kokouksia, ajankohtaisia esitelmä- ja juhlatilaisuuksia.   Maanpuolustusnaiset osallistuvat aktiivisesti lottien ja veteraanien elämänlaatua parantaviin tempauksiin, keräystapahtumiin ja arjen virkistystoimintaan yhdessä muiden maanpuolustusjärjestöjen kanssa.

JÄSENEKSI LIITTYMINEN
Jäseneksi liittymisen voi tehdä sähköisesti Maanpuolustusnaisten liiton sivujen kautta tai ottamalla yhteyttä paikallisen yhdistyksen toimihenkilöihin ja tulemalla tutustumaan toimintaamme. Jäsenmaksu on 20 – 25 euroa /vuosi. Maksamalla yhdistyksen jäsenmaksun saat 4 kertaa vuodessa ilmestyvän Keski-Suomen Maanpuolustaja -lehden ja kerran vuodessa ilmestyvän Maanpuolustusnaisten Liiton Topakka -lehden sekä saat tiedotteita ajankohtaisita tapahtumista. Jäsenyys vahvistetaan paikallisen yhdistyksen hallituksessa.

TULE TUTUSTUMAAN TOIMINTAAMME
Keski-Suomen yhdistyksien yhteystiedot 2018

 • Keurusseudun Maanpuolustusnaiset ry
  Puheenjohtaja Jaana Kivi-Mannila
  Sihteeri Paula Peltola
  FaceBook: keurusseudunmaanpuolustusnaiset
 • Maanpuolustusnaisten Jyväskylän yhdistys ry
  Puheenjohtaja Helena Harska
  Sihteeri Anu Miettinen
  FaceBook: Jyväskylän maanpuolustusnaiset
 • Ääneseudun Maanpuolustusnaiset
  Puheenjohtaja Tarja Maukonen
  Facebook: Äänesseudun Maanpuolustusnaiset
  Tapahtumatietoja myös Ääneseudun maanpuolustusjärjestöjen sivuilta
 • Maanpuolustusnaisten Liiton Keski-Suomen piiri ry
  Puheenjohtaja Leena Hietala
  Varapuheenjohtajana Paula Peltola  ja Tarja Maukonen.
  Koulutusvastaava Tiina Ronkainen

Tutustu myös valtakunnalliseen toimintaan liiton verkkosivuilla  Maanpuolustusnaisten Liitto ry
ja facebookissa: MaanpuolustusnaistenLiitto

 

Aihe(et): Yhdistysten uutiset. Lisää kestolinkki kirjanmerkkeihin.

Kommentointi on suljettu.